Škola volá!

Deti túto vetu nerady počujú, ale čo naplat, september as ním spojený nový školský rok už je takmer tu. Školy, škôlky, školské družiny a záujmové krúžky už opäť čoskoro opäť ožijú švitorivými detskými hláskami. Niet preto divu, že prípravy ako učiteľov, tak rodičov, naberajú postupne na intenzite a vrcholia s prvými žiarovými dňami. Ako na to, aby ste všetko stihli a pritom si užili pohody žiariových dní?

Začiatok školského roka nepodceňte, pripravte sa včas!

Tiež určite chcete, aby sa vášmu dieťaťu či deťom v škole páčilo a darilo sa im, a to už od prvého dňa. Každý prvý krok je dôležitý, niekedy môže byť ale ťažký. Riaďte sa heslom: "Šťastie praje pripraveným." Akonáhle nájdete čas a budete mať chuť, pustite sa do príprav. Urobte nájazd na papiernictvo a kúpte všetko potrebné už s predstihom, vyhnete sa tak nepríjemným frontom a vaše dieťa bude mať včas všetko pekne pohromade nachystané.

Prvý školský deň je zdrojom množstva emócií, aké budú u vášho školáčka prevažovať?

Prvý školský deň je výnimočný najmä pre prváčikov, citlivo ho ale prežívajú všetky deti. Tešia sa na kamarátov, na pani učiteľky a obľúbené predmety. Niektoré deti však môžu pred nástupom do školy prežívať pocity neistoty a obáv, najmä v prípade, že idú prvýkrát do nového, neznámeho prostredia. Je na nás rodičoch a starých rodičoch, ako sa s tým popasujeme. Buďme v tento deň pre svoje deti skôr parťákov, ktorí ich v prípade potreby podržia a podporia. Je vhodné deťom vopred povedať, čo sa zhruba bude prvý deň diať a pred cestou do budovy školy ich uistiť o vašej bezpodmienečnej láske. Podpore treba milým slovom či gestom. Toto uistenie je veľmi dôležité nielen pre deti, ale aj pre dospievajúcich, hoci to pochopiteľne nedajú najavo.

Návrat do školy by nemal byť len o nákupoch v papiernictve, nutné ich nastoliť režim dňa a dbať na zdravie detí

Mamičky majú často tendenciu nástup do školy riešiť len z hľadiska obstarania nutného vybavenia. To je ale chyba. Po prázdninách je nutné opäť navodiť pevný poriadok, čím skôr sa do toho pustíte, tým lepšie. Nezabudnite na skoré ranné vstávanie, ktoré vaše deti budú čakať a dbajte už s predstihom na dodržiavanie včasného odchodu do postele. Nič naplat, prázdniny jednoducho končí. Zaujímajte sa tiež o to, čo môžete pre svojho školáčka urobiť aj z hľadiska zdravia a psychickej pohody a povedzme si k tomu viac.Prinášame vám pár osvedčených tipov pre úspešný štart v novom školskom roku!

Úspešný štart dňa - zdravé a vyvážené raňajky

Raňajky sú pre školákov najdôležitejším jedlom dňa. Napriek tomu z prieskumov vyplýva, že mnoho detí ráno neraňajkuje pravidelne či vôbec, prvým jedlom dňa tak býva až desiata, u mnohých detí riešená nákupom v školskom automate. Deti všeobecne preferujú sladkú chuť, ktorá pri výbere jedál hrá prím. Sladké síce poskytne chvíľkový pocit spokojnosti, nadbytok jednoduchých cukrov však vedie k rozkolísaniu hladiny krvného cukru s opätovnou chuťou na sladké as rýchlejším nástupom pocitu hladu, narušené býva aj sústredenie na výučbu. Majte preto kontrolu nad tým, či a čo vaše dieťa raňajkuje. Raňajky a desiaty pripravujte doma, sami sa nezabudnite tiež raňajkovať, buďte svojim deťom príkladom.

Každé ráno začínajte vyváženým jedlom ideálne do hodiny od prebudenia, uľahčíte ako tebe, tak vášmu dieťaťu sústredenie na plnenie pracovných úloh a podporíte aj psychickú výkonnosť. Deti, ktoré neraňajkujú, bývajú viac unavené a mávajú horšie výsledky v dôsledku zníženej pozornosti. Raňajky si zaslúžia vašu pozornosť aj preto, že sú zároveň jedným zo základných návykov prevencie výskytu obezity u detí, dospievajúcich av dospelom veku.

Tipom na zdravé raňajky môže byť pre menšie deti Kozia kaša s obsahom prospešného kozieho mlieka, ktoré deťom dodáva cenné proteíny a vitamíny. Koziu kašu môžete navyše ozdobiť kúskami ovocia. Starším deťom spestríte ranné vstávanie hrnčekom lahodného kakaa, skôr než po bežnom instantnom kakau siahnite po novinke, Proteinovom kakau. V porovnaní s bežnými instantným kakaom má Proteinové kakao v priemere nižší obsah cukru až o 59 % a vyšší obsah kakaa v priebehu o 4 %, navyše dodáva vlákninu, vitamíny, minerály a MCT tuky z kokosu. Krásne zasýtia a MCT tuky prospievajú aj činnosti centrálneho nervového systému, veľmi vyhľadávané sú rekreačnými aj profesionálnymi športovcami.

Výživa pre mozog školákov a predškolákov

Pre správny vývoj a funkciu mozgu novorodencov, detí i dospelých sú veľmi dôležité nenasýtené mastné kyseliny.[1]Obzvlášť dôležité sú u hyperaktívnych detí s ADHD, teda detí s poruchou pozornosti a sústredenia, ďalej u detí s poruchami učenia a úzkostných či depresívne ladených detí.[2,3,4] Nenasýtené mastné kyseliny môžete deťom dodávať stravou, jednoducho tým, že obohatíte váš jedálniček o vhodné potraviny. Výborným zdrojom nenasýtených mastných kyselín sú morské ryby (losos, makrela), preto sa ich snažte do jedálnička pravidelne zaraďovať. Výborným zdrojom sú tiež často zabúdané orechy a semienka, nezabudnite ani na listovú zeleninu a pri príprave pokrmov zaraďujte kvalitné rastlinné oleje. Málokto vie, že kozie mlieko obsahuje týchto cenných látok viac ako mlieko kravské, bežne používané. Pritom kozie mlieko má oproti kravskému mlieku mnoho benefitov vrátane lepšej stráviteľnosti a vyššieho obsahu minerálov. Jeho obľuba sa neustále zvyšuje. Nechajte vaše deti objaviť chuť kozieho mlieka, zaraďujte kaše s kozím mliekom, jogurty a kozie syry. V kuchyni majte po ruke čerstvé či sušené kozie mlieko, široko ho využijete do celého radu pokrmov a nápojov.

Pitný režim

Dbajte na správny pitný režim v priebehu celého dňa. Ak vaše dieťa menej pije, predíďte možným ťažkostiam dieťaťa a poproste pani učiteľku a pani družinárku, aby pitný režim strážili, aj doma nápoje často pripomínajte, event. skúste ich prívod zatraktívniť napr. fliaš, ktorú si dieťa samo vyberie. Naučte dieťa piť samotnú vodu, veľmi vhodné sú jemné detské čaje - vyskúšať môžete napr. bio čaje s dôrazom na kvalitu BABIO, ktoré obsahujú 100% byliniek a ovocia v bio kvalite. Pre staršie deti, ktoré už objavili sladkú chuť ponúknite granulované nápoje veľmi jemne sladené laktózou, mliečnym cukrom, tieto nápoje na rozdiel od presladených nápojov nevadia detským zúbkom a nemajú ani súvislosť so zubným kazom. Takéto nápoje ponúka už vyššie menovaná značka BABIO, na slovenskom trhu sú skutočne jedinečné a na ich kvalitu sa skutočne môžete spoľahnúť.

Zaveďte poriadok

Deti potrebujú pre svoje fungovanie určitý poriadok. Najdôležitejší je ranný a večerný režim. Mantinely, v ktorých sa deti smú pohybovať ste možno v lete posunuli, teraz ich ale opäť nastavte. S pevne daným režimom sú deti spokojnejšie. Deti potrebujú presne vedieť, čo po nich chcete, lepšie tak plnia svoje povinnosti. Mladším deťom pomôže denný program znázornený obrázkami, staršie deti ocenia zoznam v bodoch či schémy.

Spánok

Dostatok kvalitného spánku je veľmi dôležitý. Odpočaté dieťa lepšie zvláda režim počas celého dňa a tiež lepšie udrží pozornosť pri výučbe. Ospalé dieťa sa necíti dobre, robí viac chýb a celkové výsledky v ten deň nebudú príliš veľké. Rozhodne preto deťom netolerujte ponocovanie. Dieťaťu doprajte dostatok pohybovej aktivity počas dňa, pretože fyzicky unavené dieťa dobre zaspáva a lepšie spí.

Prajeme vám, aby ste nástup svojich detičiek do školského či predškolského zariadenia dobre zvládli, nestihla vás únava a vyčerpanie z kolotoča zariaďovania a aby bol pre vaše detičky nový školský rok o stupienok lepší :)

ZDROJE:

[1] Pathways of Polyunsaturated Fatty Acid Utilization: Implications for Brain Function in Neuropsychiatric Health and Disease
Joanne J. Liu, Pnina Green, J. John Mann, Stanley I. Rapoport, M. Elizabeth Sublette Brain Res. Author manuscript; available in PMC 2016 Feb 9. Published in final edited form as: Brain Res. 2015 Feb 9; 0: 220–246. Published online 2014 Dec 8.

[2] Bentsen H: Dieta polyunsaturated fatty acids, brain functionand mental health. Microb Ecol Health Dis. 2017; 28(sup1): 1281916. Published online 2017 Feb 6.

[3] Burgess, J. R., Stevens, L., Zhang, W, Peck, L.: Longchain polyunsaturated fatty acids in children with attention-deficit hyperaktivity disorder. Am. J. Clin. Nutr., 71, 2000, (Suppl), pp. S327-S330.
[4] Edwards, R., Peet, M., Shay, J. Horrobin, D.: Omega-3 polyunsaturated fatty acid levels in the diet and red blood
cell membtranes of depressed patients. J. Afect Disord.,48, 1998, pp. 149-155.